Zgłoszenie szkody podczas podróży zagranicznej

Zarówno w Polsce jak i zagranicą, poruszając się pojazdem zmechanizowanym mamy obowiązek mieć wszelkie obowiązkowe ubezpieczenia samochodowe. Podobny jest też mechanizm uzyskiwania odszkodowania.


Jeśli przydarzy nam się wypadek nie z naszej winy poza granicami Polski nie powinniśmy wpadać w panikę. Podobnie jak w Polsce musimy poprosić o wszelkie dane osobowe współuczestnika wypadku i spisać wspólne oświadczenie. Należy w nim wymienić wszelkie okoliczności kolizji oraz dane użytkowników samochodów czyli nazwy marek, numery rejestracyjnej, numery polis, dane osobowe kierowców i towarzystw ubezpieczeniowych.

Zasady

Powinniśmy pamiętać o tym, że dokument powinien być spisany w języku angielskim lub w kilku wersjach językowych. Jeśli mamy poważne podejrzenia, że sprawca wypadku jest pod wpływem substancji odurzających lub żaden z kierowców nie przyznaję się do winy to należy bezzwłocznie wezwać policje. Podobnie postępujemy, jeśli w wyniku wypadku ktoś został ranny lub zginął. Odszkodowanie uzyskamy zgłaszając szkodę albo bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy kolizji albo do oddziału w Polsce, który reprezentuje rzeczoną firmę ubezpieczeniową. Nie musimy robić tego od razu na miejscu. Szkodę możemy zgłosić po powrocie do kraju. W razie jakichkolwiek problemów z ustaleniem reprezentanta firmy ubezpieczeniowej powinniśmy udać się do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jak działa ubezpieczenie?

Przed wyjazdem zagranicę powinniśmy się też upewnić, że nasze ubezpieczenie działa na terenie państwa do którego się wybieramy. Musimy bowiem pamiętać, że Polskie OC jest honorowane w krajach UE oraz w Szwajcarii, Serbii i Norwegii. Natomiast jeśli wybieramy się do jednej z byłych republik związku radzieckiego, bądź do innych państwa Europejskich nie będących członkami Unii Europejskiej to musimy wykupić tak zwaną zieloną kartę. Warto też zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia autocasco oraz assistance. To pierwsze pozwoli na wypłatę odszkodowania jeśli nasz samochód zostanie na przykład skradziony. Assistance natomiast pomoże nam w sytuacji awarii samochodu.

Więcej na http://www.mtu24.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *