Jakie czynniki wpływają na wysokość składek OC i AC?

Na wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego naszego pojazdu wpływa wiele czynników. Na niektóre możemy wpływać i spowodować jej obniżenie, na inne nie mamy wpływu. Towarzystwa tak kalkulują składki by ryzyko było minimalne. Generalna zasadą jest to, im większe ryzyko, że dana osoba spowoduje wypadek tym wyższa będzie składka OC. Na składkę AC ma wpływ przede wszystkich wartość samochodu oraz nasza dotychczasowa historia ubezpieczeniowa.

Co ma wpływ na składki?

Przede wszystkim wiek kierowcy. Ze statystyk wynika, że młodzi kierowcy powodują więcej wypadków i oni mają wyższą składkę ubezpieczenia OC. Kalkulator zwykle pokaże wyższą składkę dla kierowców w wieku 18-24 lata. Każde towarzystwo ma swoją filozofię, jeśli chodzi o zwyżki składki, niektóre na przykład podnoszą udział własny chroniąc się w ten sposób przed domniemaną brawurą młodych kierowców. Ważne jest także to gdzie mieszkamy i gdzie zwykle użytkujemy samochód. Zakłada się bowiem, że większe ryzyko wypadku będzie w wielkim mieście, a co za tym idzie wyższa składka. Ważne jest także to do jest do celów używamy auta. Zwyżka występuje zwykle przy celu zarobkowym, szczególnie dla aut specjalnych używanych jako samochody zastępcze, taksówki itd.

Co ma wpływ na OC? Co ma wpływ na AC?

Kiedy szukamy taniego ubezpieczenia kalkulator OC AC będzie bardzo pomocnym narzędziem, które pozwoli nam porównać różne oferty. Oblicz OC i AC samodzielnie, ale pamiętaj, że warto dodatkowo skontaktować się z agentami wybranych towarzystw, ponieważ niekiedy dysponują oni zniżkami nie możliwymi do odnotowania w systemie porównywarek. Największy wpływ na obliczenie składki ma pojemność silnika. Uważa się i to wynika ze statystyk, że im większa pojemność silnika tym więcej kilometrów robi takim autem właściciel, a poza tym jeździ nim szybciej, a jak wiadomo to nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków. Im więc większa pojemność auta tym wyższa będzie składka OC. Składka AC z kolei zależna jest głównie od wartości samochodu i pośrednio on marki i modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *