Aparat na zęby – podstawowe informacje

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne staje się dbanie o urodę oraz własne zdrowie. W grę coraz częściej wchodzą zęby, a mianowicie prosty zgryz, który świadczy o dbałości o zdrowie. Wiadomym jest bowiem, że krzywe zęby nie tylko przyczyniają się do obniżonej samooceny i samopoczucia, ale także do chorób takich jak próchnica,, która nieleczona może prowadzić nawet do zawału serca! Ponadto, na krzywych zębach szybciej odkłada się kamień, trudniej się je czyści, a to z kolei prowadzi do powstawania trudnych do usunięcia przebarwień, mimo stosowania past wybielających lub specjalnych szczoteczek.

Dlatego też, idealnym rozwiązaniem wydaje się być aparat na zęby, najczęściej stały, zakładany na przeważnie dwa lata, czasem więcej, czasem mniej, w zależności od przypadku. Lekarz, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu to ortodonta. Prowadzi on całe leczenie, przedstawiając pacjentowi plan leczenia, koszty z nim związane oraz ewentualne ryzyko zakładania aparatu. Pierwsze wizyty są konsultacjami, w ciągu których lekarzowi można zadać każde pytanie, które nas dręczy, a on jest zobowiązany udzielić nam fachowej odpowiedzi. Do ortodonty można udać się z poleceń w internecie, jednak bardziej zaufaną metodą są okazuje się podpytanie znajomych oraz zdobycie numeru telefonu i adresu gabinetu, w którym ortodonta przyjmuje.

Co z wiekiem potencjalnego pacjenta? Aparat na zęby można założyć w każdym wieku, nie ma górnej granicy wiekowej. Należy jednak pamiętać, że im starsza osoba, tym kości są bardziej utwardzone i proces przesuwania zębów może być nieco bardziej bolesny, niż w przypadku np. kilkunastoletniego dziecka. Najlepiej jednak pomyśleć o tym wcześnie, na przykład wtedy, kiedy dziecko ma już wszystkie stałe zęby. Można poszukać wtedy odpowiedniego specjalisty, takie jak np. ortodonta dziecięcy i rozpocząć naprawę zgryzu. Nasze dziecko mimo protestów na pewno będzie nam wdzięczne za jakiś czas, a my będziemy mogli być dumni, że po raz kolejny spełniliśmy się jako rodzic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *